"Wierszyki na połamane języki"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do wspólnej zabawy: "Wierszyki na połamane języki". Od środy 21. 02. do piątku 23.02. chętni uczniowie mogli poćwiczyć dykcję. Za kilkakrotnie prawidłowo odczytany wierszyk można było otrzymać w nagrodę pieczątkę. Niektóre rymowanki okazały się  bardzo łatwe, inne przysporzyły ćwiczącym trochę trudności. Okazało się, że wielu uczniów w naszej szkole ma bardzo dobrą dykcję. Brawo! Zabawa przebiegała bardzo sprawnie dzięki wielkiemu zaangażowaniu członków klubu przyjaciół biblioteki, którym bardzo serdecznie dziękuję!

Oto kilka wierszyków do częstego powtarzania, aby nasze języki były coraz sprawniejsze. Mów coraz szybciej. Nie połam języka! Powodzenia!

„W czasie suszy szosa sucha.”

„Tracz tarł tarcicę tak takt w takt, jak takt w takt tarcicę tartak tarł.”

„Lojalna Jola nielojalna.”

„Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.”

„Szedł Sasza suchą szosą.”

„Mistrz z Pyzdr w pstrej koszuli czule tuli się do Uli.”

„Stół z powyłamywanymi nogami. „

„Czy trzy cytrzystki grają na cytrze, czy jedna płacze, a druga łzy trze?

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”

Renata Samsonik